קהילת "אהבת ישראל" – חב"ד


על שכונת ארנונה

facebookmailby feather

שכונת ארנונה הינה מידגם מייצג ריאלי ומוחשי של הפסיפס האנושי המגוון היוצר את העיר ירושלים. עולים לצד ותיקים, אוכלוסיה צעירה לצד זו הבוגרת, שומרי מצוות יותר, וכאלו שפחות, יוצאי מדינות אירופה ויוצאי מדינות צפון אפריקה, בעלי רקעים והשקפות עולם שונות, כולם שוכנים זה לצד זה בהרמוניה ובכבוד הדדי, ברוח דברי הפסוק ״ואהבת לרעך כמוך״ (ויקרא, פרק יח פסוק יט).

זו אחת השכונות המתפתחות ביותר בירושלים, ומשפחות צעירות רבות קובעות בה את מושבם, ורואים בה מקום נפלא למגורים ולאיכות חיים.

ההיסטוריה הארוכה והמפוארת של השכונה מתחילה מתחילת שנות ה30 של המאה הקודמת, ועוברת דרך כל שלבי ההתפתחות של ההתיישבות היהודית בשכונות ירושלים ותקומת עם ישראל בארצו. אישים מרכזיים בתחום עסקנות הכלל ובתחומי היצירה והרוח קבעו את מושבם בגבולות השכונה, ובגבולות תלפיות השכנה. אישים כמו אבל פן, יוסף קלוזנר ולייב יפה (שרחובות בשכונה נושאים את שמם) התגוררו בשכונה, אך דומה כי האישיות המפורסמת ביותר שהתגוררה בשכונה, או יותר נכון בגבולות תלפיות הוותיקה יותר, הוא הסופר והיוצר שמואל יוסף (ש״י) עגנון, זוכה פרס נובל לספרות. ביתו של עגנון, בו כתב את יצירותיו החשובות ביותר, עומד עד היום על תילו, ו׳בית ש״י עגנון׳, מוסד לחקר הגותו ויצירתו של עגנון, מפעיל בתחומי הבית הרצאות וערבי לימוד והגות. בית הכנסת המרכזי בשכונה ׳תפארת ישראל׳ מכונה בפי כל בית הכנסת ש״י עגנון, ורב בית הכנסת, הרב יהושע זמל, מכהן גם כרב השכונה, ודרשותיו ושיעוריו יצאו לשם ולתהילה ברחבי השכונה ומעבר לה.

עוד על ההיסטוריה הארוכה והמפוארת של השכונה תוכלו לקרוא כאן:

בשנים האחרונות, שכונת ארנונה, מהוותיקות שבשכונות ירושלים, עוברת מתיחת פנים מסויימת. לצד בתיה היפים רחבי-המידות שמאפיינים כל כך את השכונה, קמו בנייני דירות שמאכלסים בתוכם משפחות וזוגות צעירים שבונים בה את חייהם. ׳ארנונה הצעירה׳ הממוקמת בחלק הצפוני של השכונה ומאכלסת משפחות צעירות רבות, ומספר פרוייקטים למגורים המוקמים ממש בימים אלו על צומת הדרכים דרך חברון ואשר וינר, לכיוון דרום, שאמורים לאכלס בתוכם עוד מספר גבוה של משפחות ותיקות יחד על עולים חדשים.

מספר העולים הרב ביותר הוא ממדינות דוברות אנגלית, ארה״ב, אנגליה ודרום אפריקה, ובשנים האחרונות, עם גבור זרם העלייה מצרפת, מתגוררים בשכונה מספר רב של משפחות יוצאי צרפת, וכולם יחד, העולים והוותיקים יוצרים את הפסיפס המגוון והיפה המרכיב את השכונה.

שכונת ארנונה היא מהגבוהות שבשכונות ירושלים והדבר בא לידי ביטוי במזג האויר היפה אפילו במונחים ירושלמיים. גם בימי הקיץ הלוהטים, בשעות הערב נושב אויר הרים מרענן שמשכיח במעט את החום. בימי שלג קרים ארנונה תהיה בין הראשונות הזוכות לטעום מן המראה הלבן שהופך את השכונה ליפה עוד יותר. עגנון, בסיפורו ״מאויב לאוהב״ מתייחס למזג האויר בשכונה ומתאר את ׳מלך הרוחות׳ השוכן בהר הסמוך לשכונה, וכשהוא יוצא לסיור בשכונה אויר טוב ממלא את השכונה כולה.

השכונה נהנית מקרבה למרכזי הקניות באזור תעשייה תלפיות, לאזור המסעדות ובתי הקפה של עמק רפאים, ולמתחם התחנה הראשונה. בחודשים האחרונים, עם פתיחתו של כביש בגין דרום עד לסופו, מחלף הרוזמרין, הגישה למרכז העיר ולשכונות מהירה עוד יותר.

אין ספק שמערכת התחבורה היעילה בירושלים יחד עם מרכזי התעסוקה החדשים העומדים להיפתח בשנים הקרובות, ובנוסף קו הרכבת המהיר לתל-אביב שבנייתו נמצאת בעיצומה בימים אלו, ייהפכו, והופכים כבר כעת, את ירושלים לבירה ולמטרופולין מועדפים לחיים ולמגורים. שכונת ארנונה המתפתחת נוטלת חלק בראש בבניין העיר הן בכמות הבנייה והן באיכות תושביה ובאיכות החיים בה.

המנהל הקהילתי של שכונת ארמון הנציב ושלוחת ארנונה הצעירה מציע לתושבים מגוון רחב של פעילויות ושרותים קהילתיים, חוגים והעשרה לכל הגילאים. יו"ר המנהל הקהילתי יהודה בן יוסף, ומנהל שלוחת ארנונה הצעירה יואב רוטשילד עומדים לשירות הקהילה בכל עת, ולזכותם נזקפת פעילות רב-גונית בשיפור איכות החיים וקידום השכונה.

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *