קהילת "אהבת ישראל" – חב"ד


לפרשת קורח ויום ג' בתמוז

facebookmailby feather

אנו חיים בתקופה שנדמה שאין תחום אחד בחיינו שלא פגעה בו ״מחלת המפלגות״. בבחירות לכנסת מתמודדים למעלה מ30 מפלגות שונות, חלקם דומים מאוד אחד לשני, אך העובדה שהן קוראים לעצמן 'מפלגה', מספיקה כדי לרוץ ולהתמודד. מפלגות מוניציפליות, מפלגות לוועדות שונות, ללשכת עורכי הדין, להסתדרות העובדים, ובקרוב יקומו מפלגות בבחירות לוועד הבית בבניינים משותפים. מי יודע.

בסוף השבוע הזה, מציינים ברחבי העולם היהודי כולו את יום ג׳ בתמוז, יום ההילולא ה21 של הרבי מליובאוויטש. זה כבר 21 שנים שהרבי לא נמצא איתנו כאן, אבל נדמה שהוא, ויותר מזה דרכו ומורשתו, רלוונטיים יותר מתמיד לזמן בו אנו חיים.

השבוע התקיים בכנסת יום עיון מיוחד ואירוע הצדעה לחב״ד ולרבי. השתתפו בו אישים מכל רחבי הכנסת, מימין משמאל, וגם מהקצוות שלהם. עצם העובדה שסביב שולחן אחד יכולים לשבת אישים ממפלגת העבודה יחד עם הליכוד, ישראל בתינו, ועם מר״צ ויש עתיד, מסמלת יותר מכל את מנהיגותו האבהית חוצת המפלגות והפלגנות של הרבי בדור האחרון. יצחק הרצוג סיפר על מכתבי הרבי לאביו חיים הרצוג ערב מלחמת ששת הימים בו הרגיע והבטיח שתהיה ישועה גדולה לעם ישראל. יאיר לפיד סיפר על הקשר ארוך השנים עם חב״ד ועל המחקר המקיף שעשה על הרבי ודרכו. מכל קצווי הבית היה ניתן לגלות שפתאום היהדות היא אכן המכנה המשותף האמיתי של כולנו, ובלב כולם פועם לב יהודי ער, דבר שבימים כתיקונם קצת נסתר מענינו.

הנה סיפור אחד קצר על פגישה בין הרבי ליהודי, עסקן מארץ ישראל, שהתרחשה אי שם בשנות השבעים. סיפור פשוט, קטן. אמנם העקרה לא נפקדה והמת לא קם מקברו, אבל עדיין זו אנקדוטה קטנה שאומרת כל כך הרבה.

אותו עסקן שישב אצל הרבי ביחידות (פגישה פרטית) התבקש על ידי הרבי לספר לו מעט ממצב הנוער בישראל. ובכן, העסקן, שהיה אדם מוכר וידוע במפלגה חרדית, פתח בסקירה רחבה וממצה על מצב הנוער במקומות שונים בארץ, תוך שהוא מונה את מעלותיהם וחסרונותיהם של בני הנוער. גם בעיית הסמים לא נפקדה מהדו"ח המקיף שהוא מסר, ובסיימו את עניין הסמים פלט: "טוב, אבל אצל הילדים שלנו ב"ה אין בעיה שכזו". או באידיש: "ביי אונזערע קינדר ס'נישט דא אזא פראבלעם". הרבי הגיב מיד: האם ישנם ילדים יהודיים אשר אינם 'הילדים שלנו'?

זו הייתה גישתו של הרבי. מנהיגות אמיתית שרואה בכל אדם ואדם, ללא הבט על השתייכותו המפלגתית והפוליטית, את הנקודה הפנימית שבו, את העומק של נשמתו שבה הוא לעולם מחובר עם מורשתו, עם יהדותו, ועם אלוקיו. יהודי הינו לעולם בן אברהם יצחק ויעקב, גם אם הוא עושה כל מה שביכולתו להוכיח את ההפך.

מרחק השנים מפטירתו של הרבי נראה אמנם גדול, אבל המציאות מוכיחה שתורתו ודרכו רלוונטים מתמיד, אפילו עוד יותר מכפי שהיה בימי חייו. יהי רצון שדווקא בתקופה זו, נלך בדרכו של הרבי, נביט פנימה אל מהותו של יהודי, ונדע לדלג מעל חומות הפלגנות המזויפות, שהם למעשה לא יותר מחיצוניות המסתירה על הפנימיות.

facebookby feather

Posted in פרשת השבוע on יוני 20, 2015.

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *