קהילת "אהבת ישראל" – חב"ד


בר המצווה – מדריך מעשי, צעד אחר צעד

facebookmailby feather

הנה זה מגיע. הילד הקטן שגידלתם וטיפחתם במשך שנים, כבר איננו קטן כל-כך; למעשה הוא איננו ילד, הוא כבר נער צעיר, העומד לחגוג בר מצווה. קריאת התורה, אולמי אירועים, מחירי מנות והזמנות הופכים אט אט לחלק בלתי נפרד משגרת יומכם.

מבולבלים? לא יודעים היכן להתחיל? אין דבר. המדריך המעשי שלפניכם, ידריך אתכם צעד אחר צעד משלבי ההכנה והתכנון ועד לרגעים הגדולים והמרגשים.

א. מתכוננים… – פתיחת לוח שנה: ראשית דבר יהיה עליכם לפתוח לוח שנה עברי, כדי לאתר את התאריך העברי המדוייק בו יחול יום הבר מצווה. לאחר שתדעו את התאריך תוכלו להתחיל לתכנן את יום הבר מצווה ואת השבת שאחריה – השבת בה חתן הבר מצווה יעלה לתורה.

חשוב לדעת: התאריך נקבע לפי התאריך העברי בו נולד הילד. אם אינכם יודעים את התאריך המדוייק, תוכלו להשתמש במחשבון הזה כדי לקבל את התאריך המדוייק.

ב. הכה את המומחה – מציאת רב מוסמך לליווי נער הבר מצווה: לאחר שאנחנו יודעים את התאריך העברי הנכון, חשוב למצוא רב מוסמך המומחה בהדרכת נערי בר מצווה, שידאג לכך שהנער החביב ישלוט היטב בהנחת התפילין, בברכות התורה, בקריאת התורה ובקריאת ההפטרה (תלוי במנהג). בכל עיר או אזור נמצא רב כזה.

ג. להפשיל שרוולים – הנחת התפילין: מגיל 13 ואילך נכנס נער הבר מצווה בעול התורה והמצוות, והופך להיות יותר פעיל ואקטיבי בתוככי עם ישראל.

מיד בהיכנסו לגיל מצוות הוא מתחייב בהנחת תפילין. זוהי מצווה חשובה במיוחד המסמלת את הקשר החזק שבין כל יהודי לבורא העולם. הרב ילמד את הנער כיצד לקיים את המצווה: כיצד מניחים את התפילין על הזרוע ועל הראש, אילו ברכות אומרים בעת ההנחה וכדומה.

מנהג חביב הוא ללמוד בנוסף על הלימוד המעשי את הליך ייצור התפילין וההלכות המיוחדות הקשורות בכך.

ד. "ברכו את ה' המבורך" – ההכנות לקריאת התורה וההפטרה:

אנו קוראים בתורה מספר פעמים בשבוע: בימים שני וחמישי וביום השבת. הקריאה מחולקת לחלקים המכונים 'עליות', ובכל עליה מכובד מתפלל אחר. העולים לתורה מברכים לפני העליה ולאחריה. העליה לתורה הינה חלק אינטגרלי של טקס הבר מצווה.

מתי יעלה חתן הבר מצווה לתורה?

קהילות רבות נוהגות לעשות זאת בשבת, ולתת לנער לקרוא את החלק בפרשת השבוע שקיבל. קהילות מסויימות נוהגות לתת לנער את ה'עליה' האחרונה, ה'מפטיר' החותם את הפרשה. בקהילות אחרות נהוג כי הנער עולה לתורה בהזדמנות הראשונה לאחר יום ההולדת שלו – גם אם היא חלה ביום חול.

כך או כך, הרב יכין את הנער לקראת חלק זה: הוא ילמד אותו את ברכות התורה, את 'טעמי המקרא' (כל עדה לפי הנעימה המקובלת אצלה) ויוודא שהוא אכן שולט היטב בברכות ובקריאה.

(כדאי לזכור שלעיתים תכופות גם האבא והסבא מכובדים ב'עליה', כך שחזרה משותפת של נער הבר-מצווה עם אביו וסבו לא תזיק…)

קבלו תזכורת:

לפני הקריאה אומר העולה לתורה: ברכו את אד-ני המבורך.

הקהל משיב: ברוך אד-ני המבורך לעולם ועד.

והעולה שב ואומר: ברוך אד-ני המבורך לעולם ועד.

ברוך אתה אד-ני, א-לוהינו מלך העולם, אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו, ברוך אתה אד-ני, נותן התורה.

בסיום הקריאה אומר העולה: ברוך אתה אד-ני, א-לוהינו מלך העולם, אשר נתן לנו [את תורתו] תורת אמת, וחיי עולם נטע בתוכנו, ברוך אתה אד-ני, נותן התורה.

ה. תודה להורי שהביאוני עד הלום – דרשת הבר מצווה: אחד הרגעים המרטיטים בארוע הבר מצווה היא דרשת נער הבר מצווה. הנה הוא עומד ניצב על הבמה זקוף קומה, קצת מתרגש, ומעביר את רחשי ליבו לפני הקהל הגדול. רגע חשוב שכזה דורש הכנה רבה לפני כן. מה לומר, איך לומר, וכיצד להפוך את הדרשה מעוד דרשת בר מצווה למשהו מיוחד שייחקק בלבבות השומעים. כן, יחד עם הבעות התודה והברכות הכנות, חשוב גם להעביר מסר לקהל החוגגים: יום היכנסי למצוות הוא יום משמעותי ביותר עבורי, ואני מקווה שאזכה להיות חוליה חזקה ואיתנה בשרשרת הדורות של העם היהודי, ותרוו כולכם ממני רוב נחת.

ו. הנה זה קורה – יום הבר מצווה והעליה לתורה: לא תמיד יום הבר מצווה חל ביום בו קוראים בתורה בבית הכנסת. אנו קוראים בתורה רק בימי שני וחמישי ובשבת. לכן ביום הקריאה הסמוך ביותר ליום הבר מצווה, יעלה הנער לתורה בפעם הראשונה בחייו, עטור בתפילין (ולמנהג הספרדים גם בטלית). חשוב לתכנן את העליה לתורה לאחר בר המצווה, כאשר הנער הוא בן 13 ומחוייב במצוות.

בקרב תושבי הארץ השתרש המנהג לחגוג את העליה לתורה הראשונה ליד הכותל המערבי שריד בית המקדש. כך משלבים את השמחה הפרטית של המשפחה עם הכמיהה והתקווה הכללית של עם ישראל כולו לגאולה, ולחזרת מלכות ישראל לתפארתה. תוכלו לערוך את הקריאה סמוך לעזרת הנשים, כדי שגם הנשים יוכלו לחזות בנער העולה לתורה ולהשתתף בשמחה. ו… כמעט שכחנו! סוכריות כמובן. הרעיפו עליו מלא חפנים סוכריות וממתקים, שרק שמחה ואושר ילוו אותו בהמשך דרכו.

כדאי גם, שביום זה יאמר הנער את פרק י"ד בתהילים, פרק שמקביל למספר שנותיו (שכן מלאו לו 13 שנה והוא נכנס לשנתו ה-14).

ז. לאוורר את החליפות – חגיגת הבר מצווה: הגיע היום הגדול, והגיע הזמן לחגוג. כדאי שההורים, האחים והאחיות ושאר בני המשפחה יוסיפו במצוות ובמעשים טובים ביום הבר מצווה, לזכותו של הנער ולהצלחתו בחיים. חשוב גם שכל משתתפי החגיגה יהיו שותפים במעשה מצווה לזכותו של הנער. כדאי להניח קופת צדקה במקום בולט באולם, או על השולחנות, כדי לאפשר למשתתפים לקיים מצוות צדקה לכבוד הנער. את הכסף תוכלו אחר כך להעביר לכל מטרת צדקה הקרובה לליבכם.

ח. אולי בשבת יזרקו סוכריות – שבת הבר מצווה: קצת עייפים מהחגיגה אנחנו מגיעים לשבת הבר מצווה. עכשיו הגיע הזמן לקצת נחת. החזן מזמין בקול גדול את הנער לבמת בית הכנסת לעלייה ולקריאת התורה. הרעד הקל בקולו של הילד חולף מהר מאוד, ואת מקומו תופסת קריאה חדה וצלולה של ברכות התורה ולאחריה קריאה יפהפיה. מבול של סוכריות נוחת על הנער מכל כיוון, ואת ההרגשה של האבא ואמא, הסבים והסבתות, וכל המשפחה, קשה לתאר במילים. העיקר שיגדל ויהיה בריא, ויעשה רק מעשים טובים, ויגרום לכולם רק נחת, אושר ושמחה.

facebookby feather

Posted in בר-מצווה on יולי 17, 2013.

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *